Domů / Novinky / ALERGIE A RUKAVICE NA JEDNO POUŽITÍ
Odběr novinek
Potřebujete poradit?

VOLEJTE:

mobil: 724 760 222

pevná linka: 326 921 466

 

PIŠTE:

dikos@dikos-kosmetika.cz

 

 

 

 

ALERGIE A RUKAVICE NA JEDNO POUŽITÍ

ALERGIE A RUKAVICE NA JEDNO POUŽITÍ - dikos-kosmetika.cz    Jednorázové rukavice jsou nejdůležitějším článkem při ochraně pokožky rukou.

Ochraňují ruce před mikrobiálními nákazami, chemikáliemi, barvami, ale i před přípravky, které často nanášíte na pokožku klienta.

Některé však mohou být i příčinou kožních alergií. To je hlavní důvod, proč je na trhu vícero druhů rukavic na jedno použití vyrobených z různých materiálů.

 

Jaké jsou druhy rukavic a jaké jsou jejich vlastnosti?

Latexové rukavice zajišťují nejlepší ochranu proti mikroorganismům. Jsou velmi elastické a měkké, příjemné na nošení a umožňují obzvláště dobrou citlivost hmatu. Mají dobrou odolnost vůči mnoha kyselinám a zásadám, ale mohou být prostupné pro některé oleje a rozpouštědla.

Latexové rukavice bez pudru výrazně snižují riziko infekcí. Mají snížený obsah latexových proteinů a jsou doporučeny pro osoby se sklonem k alergiím a podrážděním.

Latexové rukavice s pudrem se snadněji navlékají, zejména v podmínkách, kdy se kůže více či nadměrně potí.

Jak se latexové rukavice vyrábí?

Latex je přírodní produkt získáván z kaučukovníku. Mléčná šťáva obsahuje vedle složek gumové povahy ještě přes 240 různých bílkovin, které mohou být původci alergické reakce.

Během výrobního procesu se jako prášek neboli pudr používá kukuřičný škrob. Ten zajišťuje bezproblémové sejmutí rukavice z keramických forem. Kukuřičný škrob může ale napomáhat prostupování proteinu latexu do pokožky a u citlivějších jedinců způsobit alergické reakce. Proto jsou rukavice ve výrobním procesu následně omývány roztokem s obsahem chloru. Chlor způsobuje žluté zabarvení rukavic a snižuje riziko alergií.

Za poslední roky počet lidí alergických na latex dramaticky narostl, proto několik informací k tomuto tématu.
 

Jak poznáte alergii na latex?

Alergická reakce na latexové proteiny se nejčastěji projevuje v podobě kontaktního zánětu pokožky. Pokožka v místě kontaktu s latexovým výrobkem je vysušená, popraskaná, tvoří se na ní pupínky. Dalšími příznaky je kýchání, rýma, ucpaný nos. V krajních případech může dojít ke vzniku anafylaktické reakce.

 

Co dělat, když zjistíte, že máte alergii na latex? - Změňte typ rukavic.

Nabízejí se dva typy -  vinylové a nitrilové rukavice.

Vinyl je syntetický materiál známý jako PVC (polyvinylchlorid). Původně je pevný a tvrdý, ale použitím změkčovadel se dosáhlo jeho vlastností vhodných pro rukavice. Mezi výhody vinylových rukavic patří jejich hladký povrch. Vinylové rukavice jsou méně pružné a méně odolné proti protržení než latexové nebo nitrilové rukavice.


Nitril je syntetický materiál na bázi minerálních olejů. Hlavní výhodou nitrilu je, že nezpůsobuje žádné alergické reakce. Nitril má mnohem větší odolnost proti většině chemikálií než latex. Pružnost nitrilu je mírně nižší než u latexu, ale je více odolný proti protržení.

 

Co dále doporučují lékaři při kožní alergii?

  • Pečlivě osoušet ruce před nasazením rukavic.
  • Pečovat o pokožku, aby se obnovovala lipidová vrstva.
  • Vyhýbat se potravinovým alergenům jako: banány, avokádo, jedlé kaštany, kiwi, broskve, celer, čokoláda, citrusové plody, vejce, mléko, ryby a mořské plody.
  • Odstranit ze svého okolí alergizující rostliny: fíkus, chryzantéma, astra, prvosenka, břečťan, verbena, opuncie, pryšec, kroton, narcis a hyacint.

 

Stále víc dnes platí, že ochránit mohou pouze kvalitní testované produkty značkových výrobců, které neobsahují zdraví škodlivé látky a jsou vyrobeny v souladu s moderními environmentálními standardy.

 

Všechny typy rukavic, včetně polyetylénových, které jsou vhodné pro krátkodobé použití, máme skladem ZDE.

 

Přejme Vám bezproblémové používání Vašich oblíbených rukavic.