Domů / Novinky / ROUŠKA nebo RESPIRÁTOR?
Doprava a platba
Odběr novinek
Potřebujete poradit?

VOLEJTE:

mobil: 724 760 222

pevná linka: 326 921 466

 

PIŠTE:

dikos@dikos-kosmetika.cz

 

 

 

 

ROUŠKA nebo RESPIRÁTOR?

ROUŠKA nebo RESPIRÁTOR? - dikos-kosmetika.cz    STAČÍ K OCHRANĚ PŘED PRACHEM, AEROSOLY A CHEMIKÁLIEMI ROUŠKA? ČASTO JIŽ NE. DOBROU VOLBOU JE RESPIRÁTOR.

Máte v provozovně ventilaci a důkladně větráte? To je dobré. Vašemu zákazníkovi snad postačuje.

A co vy, když jste v provozovně téměř celý den? Jak se po celém dni cítíte?

Pokud vás pobolívá hlava, pokašláváte, cítíte se nepřiměřeně unaveni, nebude asi něco v pořádku. Může to být právě nedostatečnou ochranou dýchacích cest při práci s chemikáliemi, při stříhání vlasů, při pedikúře či manikúře. Hodně pomůže, když k dostatečnému větrání a k úpravě ventilace přidáme další užitečnou věcičku – ochranný respirátor.

Ochranné respirační přístroje se používají ve svářečství, těžbě a zpracování nerostných materiálů, při práci s azbestem, v automobilovém průmyslu, v hornictví, na stavbách a pod. To je známý fakt. Britští lékaři však zařadili mezi profese rizikové pro dýchací systém i kadeřnice, zdravotníky a pracovníky při výrobě potravinářských výrobků (pekaři, cukráři a kuchaři).

A to ještě články zabývající se touto tématikou nezmiňují, zda vědci a lékaři vzali v úvahu také pracovníky v pedikúře, manikúře a nehtovém designu, či v tetovacích studiích…..

 

ROUŠKA PŘI PRÁCI S CHEMIKÁLIEMI, AEROSOLY A PRACHEM NEPOSTAČUJE

K vlastní ochraně dýchacích cest před prachem a mikroorganismy mnoho lidí, včetně zdravotníků, používá lékařské ústenky, které však nejsou a nikdy nebyly pro tento účel určeny. K účinné ochraně dýchacích cest slouží respirátory.

Mezi lékařskými rouškami a filtračními polomaskami je z hlediska používání zásadní rozdíl.

Lékařské roušky slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zevnitř ven. Jsou určeny k ochraně okolí, tedy pacienta. Rouška dýchací ústrojí před jemnými prachovými a vodním aerosoly, viry a bakteriemi neochrání.

Respirátory neboli filtrační polomasky jsou určeny k ochraně dýchacího ústrojí uživatele ochranné pomůcky. Slouží k tomu, aby zabránily průniku více či méně toxických pevných částic (např. jemný prach, ostříhané vlasy apod.), kapalných aerosolů, mikroorganismů, virů, spor plísní zvenku dovnitř.

Respirátory, jsou rovněž vhodné pro ochranu dýchacího ústrojů alergiků, např. před pylem či zvířecí srstí.

 

ZKOUŠKY ÚČINNOSTI ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ

Zkoušky lékařských roušek nejsou normalizované a jsou nepovinné.

Jejich cílem je stanovit, jak je okolí chráněno před osobou, která má roušku nasazenu. Lékařské roušky jsou zhotoveny z materiálu, kterým snadno procházejí zejména nejmenší částice tuhého aerosolu a nejmenší mikroorganismy.

Filtrační polomasky patří obecně, na rozdíl od lékařských operačních roušek, do kategorie osobních ochranných pomůcek, které podléhají povinným zkouškám. Prodávané respirátory musí splňovat podmínky evropské normy ČSN EN 149. Certifikované respirátory podléhají kontrolám v intervalech kratších než jeden rok.

Použití respirátorů se nejvíce týká pracovníků kadeřnictví, manikúr, pedikúr, nehtových salonů, solárií (nástřiky, airbrush), tetovacích studií a v menší míře i kosmetických salonů.

 

RESPIRÁTORY V KADEŘNICKÝCH SALONECH NEW YORKU

Salon na Upper East Side nabízí vyhlazování vlasů brazilským keratinem (Brazilian Blowout).

Majitel salonu Mark Garrison říká: “Klienti kašlali a slzely jim oči, lidé z mého personálu si stěžovali na bolesti hlavy a škrábání v krku.“

Zavedl tedy používání respirátorů jak pro personál, tak pro zákazníky, aby byli chráněni před výpary.

Nechal také nainstalovat speciální ventilační systém a žádá klienty o podepsání formuláře o převzetí zodpovědnosti za své zdraví.

Respirátory, resp. výkonné filtrační polomasky zavádějí v USA a Kanadě i další vlasoví stylisté.

Zdroj: New York Post